Dziewczęca Służba Maryjna

Jest to wspólnota parafialna w Kościele katolickim, skupiająca dziewczęta od wieku przedszkolnego.

Każde grono bielanek powinno mieć, co najmniej jedną animatorkę. Formacja bielanek polega na uczestnictwie w cotygodniowych spotkaniach, na których najważniejszymi

We wspólnocie bielanek wyróżnia się najczęściej różne stopnie.

We wspólnocie bielanek posługa dziewcząt rozpoczyna się zazwyczaj od okresu kandydatury. Kandydatką zostaje się automatycznie lub dopiero po specjalnym błogosławieństwie na uroczystej Mszy Świętej.

Kandydatki, które przystąpiły już do pierwszej Komunii świętej oraz systematycznie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, mogą otrzymać promocję na członkinię wspólnoty. Odbywa się ona podczas Mszy Świętej, podczas której kandydatka składa specjalną przysięgę i otrzymuje strój bielanki (najczęściej pelerynkę lub albę i pelerynkę).

W większości parafii wyróżnia się również stopnie wśród wypromowanych bielanek (według wieku dziewczynki i jej stażu we wspólnocie). Widocznym znakiem tej hierarchii są różne kolory pelerynek.

Bielanki spełniają w parafii różne funkcje. Uczestniczą w niedzielnych Mszach Świętych dla dzieci, czytając Pismo Święte, śpiewając psalmy i uczestnicząc w procesji z darami ołtarza. Biorą też czynny udział w różnego rodzaju procesjach, między innymi sypiąc kwiaty przed Najświętszym Sakramentem, niosąc poduszki i feretrony. Poza tym, ich rolą jest pomaganie w kościele parafialnym, np. sprzątanie grobów kapłanów, pomaganie przy przygotowywaniu dekoracji w kościele. Do ich zadań w życiu codziennym należy gorliwa modlitwa i pomaganie innym.

SPOTKANIA: piątki o godz. 17:00 w salce bielanek (z tyłu kościoła)

ZADANIA : posługujemy do Mszy Św. poprzez modlitwę wiernych, dary, organizację procesji, pomoc przy kościelnych uroczystościach

WSPÓLNY CZAS: staramy się spotykać poza zbiórkami, wychodzimy do kina, na kręgle, staramy się dokształcać na różnych ciekawych szkoleniach

MODLITWA: spotykamy się na modlitwie, na Mszy Św, nabożeństwach; każda bielanka praktykuję indywidualną modlitwę do Matki Bożej

Patronkami bielanek są: Najświętsza Maryja Panna i św. Maria Goretti.

undefined

Opiekun Bielanek: s. Laura

• Piątek godz.17 .00

Spotkania odbywają sie w Salce Bielanek ( wejście z tyłu kościoła)

Obowiązki Bielanki:

1. Bielanka z miłości do Boga wzorowo spełnia swe obowiązki.

2. Bielanka służy Chrystusowi pomagając bliźniemu

3. Bielanka rozwija w sobie życie Boże:- przynajmniej raz w miesiącu przystępuje do spowiedzi świętej,- na kazdej Mszy świętej przystępuje do komunii świętej.

4. Bielanka pracuje nad swoim charakterem.

5. Bielanka wnosi wszędzie prawdziwą radość.

6. Bielanka jest prawdziwą siostrą, córką, uczennicą i koleżanką.

7. Bielanka pogłębia wiedzę religijną.

8. Bielanka jest czystą w myślach, mowie i uczynkach.

9. Bielanka modli się za Ojczyznę i służy jej rzetelną pracą.

10. Bielanka jest czysta, schludna i punktualna.

Bielanki w Oktawie Bożego Ciała 2014: