Msze, koncerty, wystawy i polskie akcenty na...

źródło: http://gosc.pl/doc/5279403

Konferencja prasowa przed wyjazdem na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się odbędą się 22-27 stycznia w Panamie, odbyła się w piątek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.


Jak zaznaczył przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk, tegoroczne ŚDM mają charakter maryjny, a hasło nawiązuje do słów, które Matka Boża wypowiedziała w czasie zwiastowania: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego".


Hierarcha zapewnił, że młodzież, która pozostanie w Polsce, będzie mogła włączyć się w ŚDM w swojej diecezji. "W 14 miastach w Polsce planowane są różne spotkania młodych. I tak mamy np. spotkanie +Panama w Warszawie+, które odbędzie się 27 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej. Podobne inicjatywy odbędą się w 14 miastach, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Licheniu, Kaliszu, Lublinie, Krakowie i w Częstochowie" - poinformował bp Solarczyk.


Więcej dowiesz się w serwisie specjalnymDyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk poinformował, że z Polski do Panamy poleci 3,5 tys. pielgrzymów, 200 księży i 20 kleryków diecezjalnych, a także 3 wolontariuszy międzynarodowych i około 120 wolontariuszy krótkoterminowych. Ponadto około 150 osób z ZHR będzie na miejscu pełniło posługę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.


"Polacy to najliczniejsza grupa pielgrzymów z Europy" - zaznaczył. Dodał, że w Światowych Dniach Młodzieży weźmie udział 11 biskupów z Polski, m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup łowicki Andrzej Dziuba, biskup radomski Henryk Tomasik i bp Marek Solarczyk.


Ks. Parafiniuk przypomniał, że tradycyjnie na tydzień przed rozpoczęciem ŚDM - od 17 do 21 stycznia - odbędą się w Panamie dni w diecezjach, skąd pielgrzymi pojadą autokarami do Panama City. Polskim akcentem ŚDM będzie spotkanie, które rozpocznie się 23 stycznia o godz. 18.00 w Centrum Handlowym Albrook w Panama City mszą świętą pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka. Po mszy uczestnicy wezmą udział w koncercie ewangelizacyjnym w trzech językach.


"Mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić na ten koncert także Panamczyków" - stwierdził ks. Parafiniuk. Drugi polski akcent to trzy wystawy zorganizowane w konsultacji z ambasadą Polaki w Panamie: "Madonny polskie", "Męczennicy z Markowej" i "Jan Paweł II w kulturze". Ostatnim akcentem będzie spotkanie pielgrzymów z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, które odbędzie się 26 stycznia o godz. 12.00 w parafii św. Łukasza w Panamie. Ks. Parafiniuk poinformował, że 26 stycznia w katedrze panamskiej odbędzie się uroczystość wmurowania relikwii św. Jana Pawła II w ołtarz, który poświęci papież Franciszek.


Ks. Parafiniuk zaprezentował także pakiety pielgrzyma, w których skład wchodzą: chusta, kapelusz, wachlarz, plecak i nerka na biodra.


"Ważnym elementem pakietu jest przekazana przez prezydenta RP polska flaga. Dodatkowo, by na dłużej pozostać w pamięci Panamczyków, w pakiecie znalazły się też: magnes na lodówkę w barwach polskiej flagi i kopie ikony Matki Bożej Częstochowskiej, które młodzi przekażą panamskim rodzinom, co ma przypominać im Polskę po zakończeniu ŚDM" - wyjaśnił.


Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przypomniał, że od 11 miesięcy do Panamy płynie żaglowiec Dar Młodzieży, który wypłynął z Polski w maju 2018 r. w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a w najbliższych dniach dopłynie do Panamy. Żaglowiec odwiedził już m.in. Kopenhagę, Tallin, Stavanger, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Singapur, Hongkong, Osakę i Los Angeles, a w drodze powrotnej ma odwiedzić m.in. Florydę i Londyn, by na koniec wrócić do portu w Gdyni.


"To wielka przygoda, którą uczestnicy mogą przeżywać - spotkanie z młodymi całego świata. Myślę, że to, co zadzieje się za kilka dni, będzie miało skutki nawet w następnych pokoleniach" - ocenił minister Marek Gróbarczyk. Dodał, że pielgrzymujący na statku młodzi są ambasadorami Polski.


Jak wyjaśnił Gróbarczyk, w rejs dookoła świata wypłynęło około tysiąca młodych ludzi. Uczestnicy zostali wyłonieni w drodze konkursu, w którego ramach musieli zareklamować swoją małą ojczyznę, wykorzystując media społecznościowe, i odpowiedzieć na pytania dotyczące historii Polski, wiedzy o żeglowaniu oraz Pisma Świętego. Poinformował, że w ten sposób wyłoniono 500 laureatów. Pozostali uczestnicy rejsu to studenci szkół morskich.


Dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT Adrian Kubicki poinformował, że LOT uruchomi z Polski do Panamy specjalne loty czarterowe, które zabiorą pielgrzymów udających się na ŚDM. Pierwszy samolot Boening 787, który wystartuje z Warszawy 12 stycznia przed godz. 6.00, będzie pomalowany na biało-czerwono. "Rejs w jedną stronę z Polski do Panamy trwa 13 godzin, dlatego dla wielu młodych to jedyny sposób, by dotrzeć na ŚDM" - zaznaczył. Dodał, że kolejne rejsy odbędą się 14 i 15 stycznia.


Może warto udostępnić znajomym?


 Aktualności

5 dni temu

Wakacje 2019

Msze Święte
Dni powszednieNiedziela i święta
6:30
7:00
7:15
8:30
10:00 (z udziałem kandydatów do bierzmowania)
11:30 (z udziałem dzieci)
13:00 (w intencji Parafian)
18:00 (w sobotę - niedzielna)18:00
19:15 (z udziałem młodzieży i studentów)
Spowiedź

Podczas każdej Mszy Świętej oraz w piątki od 15:00.


Adoracja Najświętszego Sakramentu

W każdy piątek w godz. 15:00 - 18:00 oraz w pierwszy piątek miesiąca w godz. 7:45 do 17:00