Fatalna sytuacja w polskiej psychiatrii dziecięcej

źródło: http://gosc.pl/doc/5279232

W ostatnich dniach rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego alarmował, że w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci brakuje miejsc i zamykane są kolejne oddziały. Wskazał, że szczególnie trudna jest sytuacja na Podlasiu i Mazowszu. "Dzieci leżące na dostawkach czy łóżkach polowych, a nawet odsyłane do domów, to już +standard+ w psychiatrii dziecięcej" - napisał Bodar.

W piśmie przesłanym PAP resort zdrowia przyznał, że "w województwie podlaskim NFZ nie podpisał kontraktów związanych ze stacjonarną opieką psychiatryczną". "Dzieci i młodzież z tego terenu korzystają z placówek w sąsiednich województwach" - informuje MZ.

Z kolei na Mazowszu stacjonarną opiekę psychiatryczną dzieciom i młodzieży oferują: Instytut Psychiatrii i Neurologii (Warszawa); Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii (Otwock, Zagórze, Józefów - działalność oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Józefowie do końca stycznia jest zawieszona, działa natomiast oddział dla młodzieży); Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie; Szpital Mazowiecki w Garwolinie oraz Uzdrowisko Konstancin-Zdrój Niepubliczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej.

W ocenie resortu jedną z największych barier dla rozwoju tej części systemu opieki zdrowotnej jest niedobór kadr specjalistycznych. Z tego powodu przygotowany został projekt kształcenia psychoterapeutów dzieci i młodzieży, który zostanie sfinansowany ze środków unijnych pozostających w dyspozycji MZ.

Z danych MZ wynika, że w listopadzie ubiegłego roku w Polsce pracowało 416 psychiatrów dzieci i młodzieży oraz 4159 psychiatrów. Oznacza to, że liczba lekarzy tej specjalności stale rośnie - 10 lat wcześniej, pod koniec 2008 r. było odpowiednio 261 psychiatrów dziecięcych i 3310 psychiatrów.

W lutym ubiegłego roku minister powołał zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w skład którego wchodzą eksperci i praktycy zajmujący się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. "Zadaniem zespołu jest przygotowanie koncepcji nowego modelu opieki psychiatrycznej, który powinien opierać się o nowe zdefiniowanie ról poradni psychologiczno-pedagogicznych w systemie oświaty oraz stopniową zmianę systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego" - wskazuje MZ.

Podstawą tego modelu mają być poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które w razie potrzeby mogłyby zasięgać pomocy ze strony specjalistów. Wdrożenie tego modelu - jak zaznacza MZ - "będzie wymagało dalszej ścisłej współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, zwiększania świadomości i kompetencji wśród pracowników systemu oświaty, zmian legislacyjnych oraz finansowania poradni i jednostek opieki psychiatrycznej".

MZ poinformowało także, że kończy prace nad projektem zmian w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Proponowane przepisy mają m.in. zwiększyć dostępność do świadczeń realizowanych przez psychiatrów dziecięcych.

5 dni temu

Wakacje 2019