Kościół w czasie epidemii - ważne!

dodane: 18 marca 2020 18:30

Ostatnie decyzje organów państwowych w związku z epidemią od 24.03. pozwalają jedynie na uczestnictwo we Mszy Św. i obrzędach religijnych grupie liczącej maksymalnie 5 osób, nie licząc posługujących. Przestrzegamy tych zaleceń i łączmy się duchowo w domach, korzystajmy też z transmisji medialnych.

Przez cały dzień w naszym kościele wystawiony jest relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego do adoracji. Zachęcamy, aby modlić się słowami poniższej XIX-wiecznej modlitwy, której tekst jest udostępniony na klęcznikach w przedsionku kościoła.

Ukłon pobożny krzyżowi Zbawiciela (z Modlitewnika 1882 r.)

Panie Jezu Chryste! Zbawicielu nasz, kłaniamy się Tobie jako Bogu prawemu, i za to Cię błogosławimy, że przez krzyż Twój odkupiłeś świat. Dziękujemy dobroci Twojej, iż tenże krzyż który był niegdyś przekleństwa znakiem, Tyś go dla nas uczynił źródłem wszelakich błogosławieństw, i początkiem wszystkich łask Twoich Boskich.
Oto samym krzyża świętego znakiem rozpędzają się nieprzyjaciół piekielnych siły; a krótkie w wszelkiem utrapieniu i troskach znoszenie z Tobą mój Jezu krzyża, niezmierną nam zapewnia chwały wiecznej cenę. Żeś tedy tak podwyższył w kościele Twoim krzyż Twój Panie, upadamy na kolana pobożnie przed samem wyobrażeniem jego, Tobie na nim zawieszonemu oddając pokłon. Ale że go jeszcze na ostatecznym sądzie masz podwyższyć w oczach całego świata, ażebyś przezeń tych potępił, którzy, z Jego zbawienia pożytkować nie chcieli, zmiłuj się nad nami sędzio sprawiedliwy, a daj nam pod nim z Magdaleną wypokutować uczciwie za grzechy nasze, o które byś nas miał sądzić i potępić.
O drogi krzyżu! który z wiszącego na tobie świętego Chrystusowego ciała, nabrałeś szacunku i ozdoby, niechajże jako Jędrzej święty powitam Cię, kiedy mi się pokażesz podwyższony na sądzie Boskim; niech mię świętość Twoja okryje, przed gniewem sędziego Boga, a tenże sam sędzia i Pan mój Jezus Chrystus, który mię odkupił przez Cię, niech mnie łaskawie przez Ciebie przyjmie do wieczności szczęśliwej.
O krzyżu święty! oddaję najgłębszy ukłon wiszącemu na twych ramionach, Temu, któremu na ręku Najświętszej Matki pasterze i trzej królowie kłaniali się, i któremu na łonie Ojca wiecznego, kłaniają, się wszystkie dusze błogosławione z aniołami.
O drzewo najszlachetniejsze, krwią, Jezusową zlane ! czczę i ucałować pragnę najmniejszą cząstkę Twoją. O znaku zbawienia mego ! nie zawstydzę się czynić cię na czole i sercu mojem.
Bądźże mi też tarczą przeciw postrzałom szatańskich pokus; bądź źródłem błogosławieństw Boskich, kiedykolwiek wyrażać cię będę: w Imię Ojca, i Syna, i Ducha świętego. Amen.

Na początku każdej Mszy Świętej